» » Çocuğu İlkokul 2. Sınıfa Geçenler Dikkat!
Menü
Yazılılar
Günlük ve Yıllık Plan

Anket

Hangi sınıfı okutuyorsunuz?
Okul Öncesi
1. Sınıf
2. Sınıf
3. Sınıf
4. Sınıf
Birleştirilmiş Sınıf
Branş Öğretmeniyim
İdareciyim
Öğrenci Velisiyim
Diğer
Sonuçlar   Tüm Anketler
Etiketler
Arşiv
Çocuğu İlkokul 2. Sınıfa Geçenler Dikkat!
Rehberlik < hr width=”100%” color=”#ccc” size=8>
Çocuğu İlkokul 2. Sınıfa Geçenler Dikkat!

Zorlu bir birinci sınıfın ardından 2. sınıfa geçen cocukların velileri. Bu haber sizin için. Öğrencinin gelecekteki başarısının temellerinin atıldığı dönem okul öncesi ise, bu temellerin sağlamlaştırılıp diğer yılları sağlam biçimde taşıyacak hale getirildiği yıl şüphesiz ilkokul 1. sınıftır. 1. sınıfta alınan eğitim ne kadar iyi ve kalıcı olursa diğer yıllarda alınacak eğitim o kadar iyi ve kalıcı olur. Çocuk gelişimi açısından karakterin oturmaya başladığı dönem olarak ifade edilen 6-11 yaş döneminde kritik yaş 6-8 yaş arasıdır.
Bu dönemde ileriki akademik yaşantı için okuma-yazma ve temel matematik becerilerinin yanı sıra çocuğa kazandırılması gereken en önemli davranış bağımsız çalışma becerisidir. Peki nedir bu bağımsız çalışma becerisi?
Bilindiği gibi eğitim-öğretim sadece dört duvar arasında ve belirli bir zamanda gerçekleşmez. Eğitim ve öğrenme beşikten mezera kadar ve hemen hemen her yerde vardır. Sadece değişen eğitim ve öğretimin niteliği ve yoğunluğudur. Çocuğun okuldaki faaliyetleri kadar evde, çevrede vs gerçekleşen eğitim faaliyetleri de önemlidir. Bu konuda velilere büyük iş düşmektedir.
BAĞIMSIZ ÇALIŞMA İLKOKUL 1. SINIFTA GELİŞİR
Çocuk her yaşta tek başına resim yapabilir, oynayabilir, çeşitli etkinlikler yapabilir. Ancak 6 ve 7 yaşlarına geldiğinde artık tek başına bağımsız olarak bu tür etkinlikleri öğrenmiş olması gerekir. Tek başına ödevini yapabilmeli, kitap okumalı ve ders çalışabilmelidir. Bunun önemli ve gerekli bir durum olduğu kanısına varmalı, gerektiği yerde büyüklerinden yardım alabileceğini bilmelidir.
ASLA ÖDEVLERİNİ YAPMAYIN
Öğretmeni fazla ev ödevi verebilir. Çocuğunuzun yamaktan-çizmekten elleri, okumaktan gözleri ağrıyabilir. Bu yaştaki bir çocuğa aşırı ödev verilmesinin taraftarı değiliz. Ancak ne olursa olsun sizler sadece yol gösterici pozisyonunda kalın. Ödevin bir sorumluluk olduğunu ve kendisinin yerine getirmesi gerektiğini bilmesi için ödevlerini kendisinin yapması çok önemli.
YATMA KALKMA SAATLERİ DÜZENLİ OLMALI
Çocuk tatil de olsa okul zamanı da olsa yatış ve kalkış zamanı düzenli olmalı. İdeal uyku saati akşam 22 civarı ve kalkış zamanı sabah 8-9'dur.
PROGRAMLI YAŞANTISI OLMALI
Kişi her yaşta, her işte planlı ve programlı olmalıdır. Askeri bir nizamla değişmez bir programla disiplinden bahsetmiyoruz. Fakat kişinin yaşantısı kendine göre esnek bir şekilde programlı ve planlı olabilir. Örneğin ne zaman yatıp-kalkacağı, kaç saat televizyon izleyeceği, ne kadar ders çalışacağı, ne kadar oyun oynayacağı gibi.
BİLGİSAYAR, TABLET SINIRLANDIRILMALI, CEP TELEFONUNDAN UZAK KALINMALI
Hayatımızda önemli yeri olan tablet, akıllı telefon gibi elektronik cihazlardan çocukları zaten uzak tutamazsınız. Biz yetişkinlerin elinden düşmeyen bu cihazları çocuklara öcüymüş gibi göstermenin pek etik olduğunu düşünmüyorum. Bunun yerine bu tür cihazlarla ilişkisini sınırlandırma yoluna gitmeliyiz. Cep Telefonları nispeten bu cihazlar içerisinde en tehlikeli olanı. Cep telefonlarından çocukları kesinlikle uzak tutmalıyız.
YAZ TAİLİNDE NELER YAPILABİLİR?
Yazın özellikle 2. sınıfa geçen minikler için daha da dikkatli olunmalıdır. Okul kültüründen fazlaca uzaklaşmamalrı için günlük okuma, yazma ve matematik etkinlikleri yaptırılmalıdır. En az günde bir saat bu tür etkinlikleri yapmalarını öneriyoruz. Tatil kitapları gibi kitaplar kullanılabilir.


Yazar: bedirak 21-07-2015, 15:28 Görüntülenme: 1662- Yorum: 0
Yorum Ekle
İsim:
E-Mail:
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodu:
Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
Kodu Güncelle
Güvenlik Kodunu Giriniz: